Neohodnoceno

Berteru Rosso Cannonau di Sardegna 2021 Gungui

Krásně svěží Cannonau v bio kvalitě s jemnou tříslovinou a tóny lesních jahod, ostružin či středomořských bylin. Pochází ze 17 let staré vinice Sas de Melas, která se nachází ve výšce 600 m.n.m. poblíž vesnice Mamoiada ve střední části Sardinie. Ročník 2020 byl vyroben v limitovaném množství 4913 láhví. Můžete jej otevřít hned, nebo pár let počkat. Má totiž výborný potenciál k archivaci.

829 Kč
Kategorie: Sardegna / Sardinie

Luca Gungui se ve svém maličkém vinařství řídí heslem „méně je více“ a výsledek stojí rozhodně za to.

Poblíž vyhlášené vinařské vesnice Mamoiada ve střední části Sardinie obhospodařuje necelé 3 hektary vinic, z nichž některé jsou staré až 60 let.

Svou řadu vín pojmenoval Berteru, což v místním dialektu znamená upřímný. A přesně takový je Luca a jeho vína. Od samého začátku vinohradničí v bio režimu, nezavlažuje, révu ošetřuje pouze přírodními prostředky a jenom tehdy, pokud je to opravdu třeba. Samozřejmostí jsou autochtonní kvasinky, absence filtrace a naprosté minimum siřičitanů.

Luca se zaměřuje na tradiční místní odrůdu Cannonau, která se v jeho podání může pochlubit vyšší kyselinkou a neobvyklou svěžestí. Za tou stojí především poloha vinic ve výškách 600–730 m.n.m. a s ní spojené obrovské teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, jimž musí réva čelit.

Sklizeň probíhá ručně, a i celý proces vinifikace se nese v „rodinném“ duchu. Představte si, že první ročník Luca dokonce vyrobil v tátově garáži! Od té doby se posunul o několik úrovní výš, ale celková roční produkce zůstává velmi limitovaná a pohybuje se okolo 7 000 lahví, které jsou ručně číslovány.

 

Odrůda: 100 % Cannonau

Zrání: 6 měsíců na nerezu

Teplota podávání: 16-18°C

Alkohol: 14,5 %

Alergeny: siřičitany

Země původu: Itálie