Neohodnoceno

Gavi DOCG La Zerba 2022 bio

Tradiční Gavi z odrůdy Cortese v bio kvalitě s tóny zelených jablek či citrusů a příjemně minerální, svěží, šťavnatou chutí. Pět měsíců na nerezu s opakovanou batonáží. Výborné jako aperitiv, s rybami a bílým masem.

299 Kč
Kategorie: Piemonte / Piemont

Odrůda: 100 % Cortese bio

Zrání: 5 měsíců na nerezu

Doporučení: aperitiv, ryby, bíla masa

Teplota podávání: 12°C

Alkohol: 13,5 %

Alergeny: siřičitany

Země původu: Itálie

 

La Zerba

Maličké ekologické vinařství La Zerba založila rodina Lorenzi v roce 1973.

Jejich 12 hektarů vinic, osázených převážně místními odrůdami Cortese a Barbera, leží v kopcovité krajině kolem vesnice Tessarolo, která je součástí DOC Gavi. Roční produkce tohoto rodinného vinařství nepřesahuje 50 000 lahví. Díky vyšší poloze kolem 300 m n.m. jsou jejich vína méně ovocitá, více minerální, strukturovaná  a svěží než je tomu u klasických vín z Gavi. K tomu přispívá i specifické složení jílovité půdy, která je tu neobvykle výrazně červená a velmi bohatá na minerály. La Zerba je kompletně biologické vinařství, ve kterém vinice hnojí pouze bio hnojem, půdu obohacují zaorávkou a plevel odstraňují výhradně mechanicky. Samozřejmostí je ruční sklizeň a velmi omezené používání siřičitanů. Celý pozemek obklopují lesy, které zajišťují ochranu před znečištěním, ale také pomáhají vytvářet harmonický a rozmanitý ekosystém. 

Rodina Lorenzi nechává svá vína zrát převážně v nerezových tancích, skutečnou raritou je jejich Gavi zrající v terakotových amforách. V nich víno spontánně kvasí na slupkách zhruba jeden měsíc, po odstranění slupek víno dál zůstává v amforách a během ledna/února, kdy je nejchladněji, jsou amfory přemístěny ven, kde se víno vlivem chladu stabilizuje. Na jaře se víno přelije a až do nalahvování zůstává na jemných kalech. Díky absenci filtrace zůstává přirozeně zakalené a má velmi bohatou chuť, která ještě více vynikne, když víno necháte před konzumací 10-15 min. vydýchat.